Śladami „Lalki” B. Prusa. Warszawski maraton pozytywistyczny

5
 
 
9 marca klasa 2d zakończyła pracę nad „Lalką” na … spacerze szlakiem "Lalki" Bolesława Prusa po Warszawie. Na kartach swojej powieści pisarz sfotografował Warszawę drugiej połowy XIX wieku. Do dziś można odnaleźć miejsca, w których bywał Stanisław Wokulski, przechadzała się Izabela Łęcka, czy pracował Ignacy Rzecki. Młodzież wędrowała po Warszawie uzupełniając karty pracy dotyczące treści i problematyki omawianej lektury,

widząc po drodze np. mieszkanie i sklep Wokulskiego, mieszkanie starego subiekta, czyli Ignacego Rzeckiego, Hotel Europejski, w którym bogaty kupiec zorganizował przyjęcie z okazji otwarcia nowego sklepu, sąd na Miodowej, w którym odbywała się licytacja kamienicy Łęckiej, czy wreszcie Łazienki Królewskie, gdzie odbywały się romantyczne spotkania panny Izabeli i Stanisława.
Druga część programu wycieczki to zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy. Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której uczniowie sprawdzili, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi… Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata – osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć.
Pod opieką niewidomych przewodników młodzież odwiedziła specjalnie wyposażone i całkiem zaciemnione pomieszczenia – mieszkanie, gwarną ulicę, las, domek leśnika, czy bar. Uczniowie poznali także akcesoria, przedmioty i narzędzia, którymi na co dzień posługują się osoby niewidome - maszynę do pisania brajlem, mówiący komputer, ciśnieniomierz, czy gadżety. Doświadczenie to zrobiło niesamowite wrażenie, pozwoliło, „poprzez ciemności otworzyć oczy” na wiele problemów osób niewidomych.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Dorota Jaśkowska i Magda Wnuk

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9