Reprezentowali Polskę i Świdnik w EuroParlamencie w Strasburgu

85
 
 
Uczniowie ILO w dniach 16 -21.05.2017 wzięli udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Euroscola. Wyjazd 24 uczniów do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu połączony ze zwiedzaniem Paryża, Wiednia i Strasburga był nagrodą za wygraną przez młodzież z koła historyczno-politologicznego w Ogólnopolskim Konkursie Euroscola. Najważniejszym punktem wycieczki był udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w głównej sali plenarnej. Organizatorką wyjazdu był p. Elżbieta Derek, która wraz z p. Bożeną Piskor i p. Kazimierą Machoń sprawowały opiekę nad młodzieżą.

 

Młodzież z 22 państw europejskich, w sumie blisko 500 osób, spędziła tam cały dzień pracując w międzynarodowych tematycznych grupach roboczych.
W tym dniu Euroscoli byliśmy jedyną szkołą z Polski. Reprezentanci każdego państwa przedstawiali w krótkiej prezentacji swój kraj i swoją szkołę.
Naszymi przedstawicielami (speakerami) byli Sara Pastusiak i Michał Ciozda. Uczniowie zajmowali się także w zespołach roboczych ważnymi dla Europy problemami: środowisko naturalne i energia odnawialna, bezpieczeństwo i prawa człowieka, pomoc rozwojowa, przyszłość Europy, migracja i integracja oraz zatrudnienie ludzi młodych.
Ponieważ językiem wiodącym w dyskusji był język angielski, przed wyjazdem młodzież wcześniej pracowała nad tymi zagadnieniami z nauczycielami wos-u i języka angielskiego.
Każda grupa tematyczna była odpowiedzialna za przygotowanie projektu ustawy z danej dziedziny. Następnie na posiedzeniu plenarnym w sali głównej przedstawiano sprawozdania przygotowane przez grupy robocze. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i dyskusji nad projektami. Kolejnym etapem było głosowanie przez młodych Europejczyków nad każdą ustawą. Uczniowie zajęli miejsca prawdziwych europosłów a głosowanie odbywało się według tych samych zasad co w parlamencie.
Wszystkie propozycje ustaw zostały przyjęte w głosowaniach i zostały przekazane przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Na zakończenie odbył się finał gry Eurogame, w którym startowała nasza koleżanka Kasia Kowalczyk, wysłuchaliśmy hymnu europejskiego a speakerzy uroczyście wyprowadzili flagi wszystkich państw Unii Europejskiej. Ten dzień dostarczył wielu emocji, wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Stał się okazją do nawiązania kontaktów, wymiany poglądów i snucia planów na przyszłość.
Wyjazd do Parlamentu połączony był ze zwiedzaniem najważniejszych zabytków Paryża, Strasburga i Wiednia.
Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy był Paryż. Weszliśmy do pałacu w Wersalu, do Luwru, najsłynniejszego muzeum świata, na wieżę Eiffla skąd podziwialiśmy wspaniałą panoramę stolicy Francji. Zwiedziliśmy również katedrę Notre Dame, Bazylikę Sacre-Coeur, wzgórze Montmartre, historyczny fragment Paryża i miejsce spotkań artystów. Duże wrażenie zrobił na nas Łuk Triumfalny i Champs – Elysees, reprezentacyjna aleja Paryża z ekskluzywnymi sklepami.
Podczas zwiedzania Strasburga szczególnie zachwyciła nas katedra z zabytkowym zegarem astronomicznym i urokliwe stare miasto ze słynną Petite France na wysepkach poprzecinanych kanałami z charakterystyczną zabytkową zabudową.
W ostatnim dniu wycieczki oczarowała nas stolica Austrii – Wiedeń. Zaintrygowani losami księżnej Sisi i rodem Habsburgów oglądaliśmy ich letnią rezydencję Schonbrunn z przepięknymi ogrodami. Na starym mieście podziwialiśmy Hofburg, gotycką katedrę Świętego Szczepana, Uniwersytet, Ratusz i Belweder. Obiecaliśmy sobie powrócić tam na dłużej.
A oto wrażenia uczestników: Wycieczka do Paryża, Strasburga i Wiednia, w której miałam szansę uczestniczyć, była dla mnie spełnieniem marzeń. Taka szansa nie zdarza się często, więc tym bardziej byłam szczęśliwa, że udało mi się zakwalifikować do projektu Euroscola. Paryż zrobił na mnie ogromne wrażenie. Oczywiście Wieża Eiffla była najbardziej wyczekiwanym punktem programu. Jej ogrom i wygląd na pewno pozostanie ze mną bardzo długo. Jednak największe wrażenie, mimo iż sama się tego nie spodziewałam, zrobił na mnie Strasburg. Architektura i klimat tego miasta sprawia, że jest niepowtarzalne. Cała wycieczka była dla mnie niesamowitym przeżyciem nie tylko dzięki pięknym miastom, które zwiedziłam, ale także ludziom, których poznałam. To była niezapomniana przygoda. Sandra Doluk 1b

Wycieczka bardzo mi się podobała. To prawda, była trochę męcząca, ale myślę, że było watro. Zachwyciły mnie zabytki Paryża, szczególnie Katedra Notre Dame, Wieża Eiffla i Luwr. Dzień w Europarlamencie był niesamowity. Miałam okazję poznać wielu wspaniałych ludzi. Atmosfera była cudowna. Przełamałam swoją obawę przed mówieniem w języku obcym. Samo miasto Strasburg zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Mam nadzieję, że kiedyś znowu przeżyję taką przygodę.Kasia Kowalczyk 1b

Wycieczka Paryż- Strasburg – Wiedeń była według mnie fantastyczna. Atmosferę, osoby, z którymi byłam, oraz wrażenia z całej podróży będę z pewnością bardzo miło wspominać. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję przeżyć jeszcze raz taką wspaniałą przygodę z ludźmi z Bronka i wrócić do tych niesamowitych miejsc. Julia Czarska 1b

0.jpg
 
 
1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
18
 
 
19
 
 
20
 
 
21
 
 
22
 
 
23
 
 
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
29
 
 
30
 
 
31
 
 
32
 
 
33
 
 
34
 
 
35
 
 
36
 
 
37
 
 
38
 
 
39
 
 
40
 
 
41
 
 
42
 
 
43
 
 
44
 
 
45
 
 
46
 
 
47
 
 
48
 
 
49
 
 
50
 
 
51
 
 
52
 
 
53
 
 
54
 
 
55
 
 
56
 
 
57
 
 
58
 
 
59
 
 
60
 
 
61
 
 
62
 
 
63
 
 
64
 
 
65
 
 
66
 
 
67
 
 
68
 
 
69
 
 
70
 
 
71
 
 
72
 
 
73
 
 
74
 
 
75
 
 
76
 
 
77
 
 
78
 
 
79
 
 
80
 
 
81
 
 
82
 
 
83
 
 
84
 
 
86
 
 
87