Projekt „Bezpieczne wakacje”

1
 
 
24 czerwca 2014 r. uczniowie klasy 1A I Liceum Ogólnokształcącego im W. Broniewskiego pod opieką p. Zofii Mazurek i p. Katarzyny Paszko odwiedzili uczniów kl. I B w Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku (wychowawca- p. Aleksandra Ślęp). Uczniowie w ramach projektu „Bezpieczne wakacje” z wiedzy o kulturze przygotowali lekcję o bezpieczeństwie dla młodszych kolegów.

Celem projektu była edukacja najmłodszych, jak powinni zachować się w sytuacjach zagrożenia życia lub przy wypadkach i urazach. Jest to szczególnie przydatne w wakacje, które niedługo się rozpoczną. Uczniowie liceum przedstawili podczas scenek najczęstsze urazy, m.in.: upadek, zadrapanie, wypicie szkodliwej substancji, zadławienie oraz sposoby właściwego zachowania się w tych trudnych sytuacjach.
Zapoznali dzieci z najważniejszymi numerami alarmowymi. Zaprezentowali młodszym kolegom swoje umiejętności ratownicze demonstrując resuscytację krążeniowo-oddechową przy wykorzystaniu szkolnego fantomu.
Po teorii przyszedł czas na praktykę, dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których mogły nauczyć się, jak bandażować i wykonywać resuscytację, a także co powinno znajdować się w apteczce. Na koniec odbył się konkurs - pytania dotyczyły zagadnień związanych z właściwym postępowaniem podczas wypadków. W zamian za poprawną i wyczerpującą odpowiedź, uczestnicy otrzymywali słodkie nagrody. W podziękowaniu starszym kolegom uczniowie kl. I b zaśpiewali piosenkę oraz zaprosili do wspólnego tańca.
Nasi uczniowie czuli się w szkole podstawowej jak za dawnych lat, (niektórzy z nich to absolwenci SP nr 3, a także klasy p. Aleksandry Ślęp, która była uczennicą p. Zofii Mazurek. Tak więc było to spotkanie kilku pokoleń uczniów i nauczycieli)
Mamy nadzieję, że naszymi z młodszymi koleżankami i kolegami spotkamy się ponownie w nowym roku szkolnym.
/Tekst Małgorzata Derek/

2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
18
 
 
19
 
 
20
 
 
21
 
 
22
 
 
23
 
 
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
29
 
 
30
 
 
31
 
 
32
 
 
33
 
 
34
 
 
35
 
 
36
 
 
37
 
 
38
 
 
39
 
 
40