O fenomenie Solidarności i rozstrzygnięciu konkursu historycznego

5
 
 
29 maja humaniści z ,,Bronka’’ oraz zwycięzcy konkursu historycznego szkół gimnazjalnych mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach dydaktycznych, których tematem przewodnim był fenomen "Solidarności" 1980-1989. Wykład został przygotowany przez dr Marcina Dąbrowskiego pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.

Licealiści i goście zapoznali się podczas zajęć z ważną rolą dziejową Świdnika i jego wpływu na komunistyczne państwo polskie. Mieli również okazję zgłębić swoją wiedzę dotycząca ruchów wolnościowych XX wieku, a w tym najbardziej znaczącego "Solidarność" W tym dniu poznaliśmy także zwycięzców XII Powiatowego Konkursu Historycznego.
Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Rzeczpospolita w XVIII wieku”. I miejsce zdobył Michał Kowalski uczeń Gimnazjum w Trawnikach
II miejsce Mateusz Malinowski z Gimnazjum nr 3 w Świdniku
III miejsce Adrian Kopeć z Gimnazjum nr 3 w Świdniku
Jury konkursu przyznało również trzy wyróżnienia. Otrzymali je:
Joanna Gał – Gimnazjum nr 1 w Świdniku
Jan Szydło – Gimnazjum nr 3 w Świdniku
Jakub Puliński – Gimnazjum nr 3 w Świdniku
Patronat Honorowy nad Konkursem objął Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk oraz Burmistrz Miasta Świdnik Waldemar Jakson. Byli oni również sponsorami nagród dla najlepszych gimnazjalistów. Konkurs zorganizowała Elżbieta Derek, nauczycielka historii i wos.
Jego celem było zainteresowanie uczniów problematyką historii Polski oraz kształtowanie patriotycznych postaw młodzieży. W tym roku konkurs cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Kilkadziesiąt osób w marcu brało udział w eliminacjach szkolnych. Do finału pisemnego, który odbył się 27 kwietnia, przystąpiło 23 uczniów z sześciu szkół : Gimnazjum nr 1 w Świdniku, Gimnazjum nr 3 w Świdniku, Gimnazjum w Trawnikach, Piaskach,  Biskupicach i Kalinówce.
Rozstrzygnięcie Konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród i dyplomów połączone zostało z warsztatami historycznymi prowadzonymi przez dr. Marcina Dąbrowskiego z Działu Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. Dr M. Dąbrowski rozpoczął swój wykład od przedstawienia ogólnego obrazu komunistycznej Polski w latach 1980—19889. Prezentacja przedstawiała również ważne wydarzenia- od strajków sierpniowych w 1980r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981r. oraz drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ ,,Solidarność’’. Ważną częścią wykładu była również rozmowa na temat wpływu kościoła na społeczeństwo w tym trudnym dla Polski okresie oraz o formach represji komunistów wobec działaczy solidarnościowych. Ważną rolę w czasie rządów władzy komunistycznej w Polsce odegrał Świdnik. Nasze miasto zapoczątkowało falę strajków w zakładach pracy, wsławiło się ,,świdnickimi spacerami’’ oraz prowadziło nielegalny wydruk czasopisma ,,Grot’’. Choć Świdnik miał zostać typowym komunistycznym miastem- bez religii i kościołów, to dzięki sprzeciwowi społeczności świdnickiej, udało się niedługo potem rozpocząć budowę ,,okrągłego’’ kościoła.

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11